Jak przebiega montaż domów modułowych?
Domy modułowe wraz z biegiem czasu stają się coraz popularniejsze w Polsce. Budowane są z elementów powstających na hali produkcyjnej, które na plac budowy trafiają pod postacią gotowych segmentów. Z tego powodu czas budowy takiego domu jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku klasycznego, murowanego budynku. Decydując się na stworzenie budynku modułowego, można w stosunkowo krótkim czasie uzyskać solidny, trwały dom marzeń wykonany zgodnie z określonym projektem.
Z jakich etapów składa się proces budowy domów modułowych?
Pierwszym krokiem podczas budowy domu modułowego jest przygotowanie fundamentów. Należy usunąć warstwę ziemi na głębokości od 40 do 80 centymetrów. Następnie wykonywana jest podsypka, najczęściej z kamienia bazaltowego, którą ubija się za pomocą wału wibracyjnego lub zagęszczarki. Kolejnym krokiem jest wykonanie kanalizacji oraz ułożenie warstw izolacji. Następnie przychodzi czas na ułożenie zbrojenia płyty i wylanie betonu. Na terenie wokół płyty przygotowuje się drenaż, który następnie odpowiednio się zabezpiecza. W miejscu, gdzie mają powstać ściany nośne oraz zewnętrzne należy wykonać zbrojenia.
Drugim etapem jest produkcja domu. Lwia część komponentów powstaje w hali produkcyjnej, dzięki czemu są one dopracowane w każdym szczególe. Gotowe moduły wyposażone są we wszystkie niezbędne elementy. W takiej formie trafiają na plac budowy. Ostatnim krokiem jest montaż domu modułowego. Na wykonanej płycie kotwiczy się łatę, która precyzyjnie wyznacza miejsce montażu ścian. Ściany wyprodukowane w zakładzie są wyposażone w specjalne zaczepy, za pomocą których łączone są z łatą. Montuje się je za pomocą dźwigu i zajmuje to maksymalnie kilka dni. Po zamocowaniu ścian na łatach należy sprawdzić wymiary oraz piony.
Następnie specjaliści zajmują się montowaniem stropu oraz podłogi. Kolejnym krokiem jest montaż piętra. Wykonuje się go w ten sam sposób co montaż parteru. Ostatnim krokiem jest budowa dachu. W zależności od projektu może być on całkowicie lub częściowo prefabrykowany. Po zamknięciu dachu można rozpocząć prace instalacyjne oraz wykończeniowe wewnątrz domu.